Po tomto dravci se nazýváme sokolníci. Sokol stěhovavý má černou hlavu a pod okem zřetelný černý vous. Typické pro sokola jsou dlouhá špičatá křídla a krátký ocásek. Jedná se o nejrychlejšího dravce na světě. Sokol stěhovavý je nádherný a hrdý dravec. Již ve středověku byl velmi uznávaný u šlechty a králů. Jeho dokonalá aerodynamická postava ho předurčuje k bezkonkurenčně nejrychlejšímu tvoru této planety. Při posledním měření mu byla naměřena rychlost 389 km/hod. Jednalo se o let střemhlav. Díky této rychlosti loví pouze ptáky v letu. Jedná se především o holuby, špačky, kvíčaly.
Sokol stěhovavý má dlouhá, špičatá křídla, krátká ocasní pera a poměrně krátké pařáty, které jsou vybaveny dlouhými prsty přizpůsobené k chytání ptáků. Na zobáku má zřetelný výstupek tzv. "zejk". Svoji obět buď usmrtí úderem pařátů, nebo srazí k zemi a tam ji zobákem přetne vaz. Sokol stěhovavý je v ČR velmi vzácný. V minulosti mu nejvíce uškodilo časté používání chemických přípravků při ošetřování polních kultur. Dalším poměrně velkým problémem jsou a byly elektrické sloupy. Z přirozených nepřátel je pro něho nebezpečný výr velký. Oba dva, jak výr, tak i sokol hnízdí ve skalách a výr je schopen pod rouškou tmy mnohem menšího, navíc spícího, sokola zlikvidovat...
Dokonce jsem slyšel i to, že sokolí mláďata slouží k nelegálnímu obchodování a sokolí mláďata se vyváží do ciziny. Podle našeho názoru je to nesmysl. Každé odchované mládě musí mít nesnímatelný kroužek a vyřízený evidenční list. Dá se provést i zkouška DNA. Ceny sokolů jsou v Evropě velmi nízké a není problém je koupit i za 300 Eu. Pochybujeme, že by kdokoliv kvůli tak nízké částce riskoval ztrátu chovatelské licence a pokud by šlo o sokolníka - následné vyloučení ze sokolnického klubu.
V dnešní době má sokol stěhovavý využití především na letištích a dá se používat i na ochranu vinic a jiných polních kultur před různým ptactvem. U nás můžete sokoly stěhovavé spatřit při útočných letech střemhlav na makety holubů.