Co nejdříve se spojte s odborníkem. Pokud se ve vašem okolí nenachází sokolník či organizace zabývající se dravci, volejte na jedno z našich telefonních čísel: 777 759 075, 608 100 440 Případ, který se stal: Starosta obce Drnholec (zároveň i myslivec) nalezl zraněného sokola stěhovavého. Starosta zavolal na odbor životního prostředí Břeclav a odtud se okamžitě ozvali nám. Do dvou hodin byl sokol na naší základně včetně veterinárního vyšetření. Za 14 dní byla tříletá sokolí samice vyléčena a úspěšně vypuštěna do přírody.

Působíme po celé ČR. Běžně se stává, že lidé naleznou zraněného dravce, například v Plzni, a zavolají nám. My operativně vyhledáme nejbližší záchrannou stanici nebo sokolníky v místě nálezu a zkontaktujeme je. Jsme z Brna, jednu z našich poboček máme umístěnou v Lednickém parku. Proto je naše specializace na oblast jižní Moravy. Úzce spolupracujeme s Referátem životního prostředí Břeclav.

Dravce se dotýkejte co nejméně. Dávejte si pozor na jeho drápy a zobák. Nehlaďte jej, zejména ne po zádech. Hlazením byste setřeli ochrannou vrstvu z jeho peří. Dravce umístěte do uzavřené lepenkové krabice veliké alespoň tak, aby se v ní mohl pohodlně otočit (krabice může být i větší). Nezapomeňte udělat do krabice několik malých větracích otvorů (velikost asi 1x1 cm). Pokud v krabici skáče - chce ven, uklidníme ho tak, že přes krabici přehodíme ručník, nebo dáme krabici do tiché tmavé místnosti (půda, sklep, komora,...).

Prvním nezbytným krokem k záchraně života oslabeného, nemocného či zraněného dravce je jeho kompletní veterinární vyšetření. Zayferus zajišťuje všem dravcům odbornou lékařskou péči ve specializované veterinární ordinaci. Následuje léčení, které v lepších případech trvá dny, v horších týdny až měsíce.

Pod pojmem aktivní ochrana dravých ptáků rozumíme u nás v Zayferu komplexní péči o zraněné dravce s cílem navrátit dravce zpět k plnohodnotnému životu ve volné přírodě. Pro umístění dravců má Zayferus k dispozici celkem 30 voliér s celoročním provozem 7 dní v týdnu, kde jsou dravci pod odborným dohledem 24 hodin denně. Dravci se k nám bohužel často dostávají ve zuboženém stavu:

Previous Next

Nelze krmit dravce starým, zkaženým či méně kvalitním masem. To je jako kdybyste do luxusního modelu BMW dávali nekvalitní benzín naředěný vodou a divili se, že nejede. Nejenom, že byste zničili motor, ale výkon auta by byl mizerný. S dravci je to podobné. Chceme-li po nich maximální výkon, takový jako v přírodě, je třeba dodat dravcům nejvyšší možnou kvalitu krmiva. Díky Vám, divákům, co nás podporují si můžeme dovolit krmit opravdu luxusně a naši dravci potom podle toho létají. Krmíme: domácími králíky, kuřaty, křepelkami, morčaty a kupujeme ryby a zvěřinu. Naše krmné zvířectvo navíc žere krmivo bez různých růstových látek. V létě jim přidáváme řezané kopřivy, brambory a obilí. Od rána do večera kolem krmných zvířat běhá pracovník, který se stará jenom a pouze o krmení. Kvalitní krmivo nás přijde ročně asi na 1 milion korun. Tato částka se musí zákonitě projevit na kvalitě letu našich dravců.