jedná se o velmi vzácného dravce. Někteří sokolníci ho uznávají jako vynikajícího lovce a jiní naopak tvrdí, že je jako lovec nemožný a že připomíná spíše papouška, proto ho jako loveckého dravce neuznávají. Osobně nedám na rarohy jako lovce dopustit, neboť jsem s nimi lovil i na Ruzyňském letišti v rámci biologické ochrany letištního prostoru a byli mnohem úspěšnější než např. sokoli stěhovaví nebo jestřábi lesní. Sami přihlížející myslivci prohlásili, že je raroh spolehlivější než brokovnice! Po výstřelech z brokovnice se hejno racků zvedlo, popolétlo o 200 metrů dál a zase si v poklidu sedlo na letištní plochu. Kdežto po vypuštění raroha rackové zmizeli jako pára nad hrncem a objevili se až po několika hodinách.
Raroh velký je dravec pozoruhodně inteligentní, který může zpočátku působit dojem malé dravosti. Je to však proto, že se nevrhá po všem co se hýbe, jako například jestřáb, ale svoji kořist pečlivě vybírá. Když sokolník udělá při výcviku jakoukoliv chybu, tak toho okamžitě využívá ku prospěchu svému. Sokolník si bláhově myslí, jak raroha dobře cvičí a zatím raroh cvičí sokolníka! Díky své chytrosti raroh velký ví, že sokolník má u sebe hromadu masa a proč by lovil složitě vránu či racka, když je maso u toho dvojnohého tvora (člověka) a ví moc dobře, že když se k němu vrátí, tak dostane bohatou odměnu. Proto se také většina rarohů ,,motá” kolem člověka a odmítá cokoliv lovit. Proč by něco lovili, když je stejně sokolník alias jejich máma nakrmí. Tohoto faktu dokážou rarozi neuvěřitelně využít. Raroh je ale i velmi učenlivý a pokud je sokolník ve vztahu k němu důsledný, velmi dobře chápe a je to dravec k nezaplacení. Naučí se lovit mnohem větší kořist, než je on sám. S rarohem se dříve lovili čápi, volavky, orli a dokonce i gazely! Nešlo o to mermomocí kořist zabít, ale ulovit. Běžně byl úlovek pouštěn na svobodu.
Není divu, že je raroh velký oblíbeným dravcem arabských šejků. Dodnes je používán v poušti k lovu dropů. Má širší křídla a delší rýdovací pera než sokol stěhovavý, proto svoji kořist loví často na zemi. Je ale schopen lovit i ve vzduchu. Při útočném letu je pomalejší než sokol stěhovavý, tento ,handicap však nahrazuje mnohem větší obratností. Další zajímavostí je, že může létat i v noci. Několikrát jsem trénoval rarohy při měsíčním svitu, což mělo zajímavé kouzlo. Rarozi jsou krásní a vzácní dravci. Na celém území České republiky se ve volné přírodě vyskytují sporadicky. Pokud hnízdí, tak jen na Moravě a to poměrně v malém počtu. Myslivci mohou být bez obav, škody na lovné zvěři páchají minimálně. Jejich hlavní potravou jsou holubi a v zimě havrani. I když je jich jako šafránu, pevně věřím, že se jejich počty budou zvedat … Raroh velký se již dnes mezi sokolníky běžně odchovává. Jeho hlavní potrava v přírodě jsou sysli. V České republice raroh velký loví převážně holuby, havrany a může lovit i hraboše. Na našich ukázkách útočí na kličkující kunu a nebo loví maketu holuba.